Raksti

IMAGO Dialogs

Imago komunikācija ir metode, kas simtiem pāru ir palīdzējusi atrast un saglabāt siltumu un sapratni ģimenē. Tā izskaidro kā mēs izvēlamies partneri, kāpēc noteiktā posmā pārī rodas nesaprašanās, kā ar tām tikt galā un kā nonākt pie apzinātām partnerattiecībām un mīlestību uz mūžu.

Metodes radītāji psihoterapeiti Helēna Hanta un Hārvils Hendriks paši ir izgājuši cauri cīņām par varu, mēģinājumiem mainīt vienam otru un savstarpējiem draudiem. Pēc desmit laulības gadiem viņu pāris bija uz šķiršanās robežas. Un tad viņi izmantoja pēdējo iespēju – īpašu dialogu. Un tas nostrādāja.

Tagad ir grūti iedomāties, ka viņu laulība gandrīz izjuka. Viņi ne tikai spēja atjaunot attiecības ar saviem vingrinājumiem, bet arī iemācījās izbaudīt partnerattiecības, kas ilgst nu jau vairāk kā trīsdesmit gadus. Viņu radīto imago pieeju komunikācijā var pielietot gan pāros, gan jebkurās citās attiecībās, kur ir divas personas: kolēģi, bērni un vecāki, draugi, brāļi un māsas.

Kāda ir IMAGO metodes būtība?

Kad mēs iemīlamies, mēs neapzināti cenšamies “atjaunot savu bērnību”, atgriezties tajā, atdzīvināt pagātni. Tas nenotiek ieraduma vai aklas vēlēšanās dēļ, tā ir nepieciešamība dziedēt vecās brūces.

Bērnībā tiek būvēta pieaugušā dzīve, tās pamats.

Daži cilvēki to apzinās, daudzi – noliedz šādu saikni. “Kāda saistība manai bērnībai ar to, ka mans partneris dzer? Man problēmas jāatrisina šeit un tagad.” Bet viens no alkohola problēmu avotiem var būt tas, ka mūsu partneris nav pieejams, un radusies situācija starp partneriem, savukārt, ir tieši tāda pati kā bērnībā - komunikācijas trūkums, nepieejamība.

Vēl daudzi nezina arī to, ka savstarpējās šķiršanās sajūtas ir abu laulāto bērnības traumu atkārtošanās. Partneris ir tikai daļēji vainojams mūsu problēmās, taču zemapziņā mēs gaidām, ka viņš intuitīvi uzminēs un apmierinās mūsu vajadzības, neko neprasot pretī. Un vēl mēs viņu izvēlējāmies, lai atkal izdzīvotu vecās jūtas, dziedinātu pagātnes skumjas un sāpes.

Imago pieejas svarīgākais elements ir partnera bērnības traumu izpratne. Ir ļoti noderīgi kvalitatīvi runāt par pagātni. Tas palīdz labāk izprast partnera iekšējo realitāti un pāriet no vērtējošiem spriedumiem uz empātiju un vēlmi izzināt. Lielākajai daļai pāru ir periodi, kad viens otru nemaz nesaprot. "Tu esi palikusi traka! Tu nepārtraukti dari vienu un to pašu. Tas ir pilnīgi bezjēdzīgi!", "Tu mani vienkārši iedzen stūrī. Kāpēc tu tā rīkojies?”, “Dīvaini, ka gribi pieņemt šo paaugstinājumu. Tev jau tāpat darbi pāri galvai." Dažreiz kāda partnera darbība kļūst par trigeri. Izpratne par savu bērnību palīdz ar to visu tikt galā, Imago pieeja un vingrinājumi spēj palīdzēt ar to tikt galā. Jūs pratīsiet noteikt būtiskās problēmas, kas traucē izveidot drošas mīlestības attiecības.

No romantikas līdz izdomātām cerībām

Kurā brīdī attiecības mainās, kurā brīdī no skaidrām tās kļūst saspringtas un traumatiskas? Gandrīz visi pāri attiecību sākumā apzināti izmanto trikus, lai otram šķistu, ka viņam neko nevajag un, ka viņi ir dāsnāki nekā patiesībā. Ja slēpj no partnera savas daudzās vajadzības, viņš pilnībā var pieņemt, ka jūsu dzīves mērķis ir rūpēties par viņa vajadzībām, un tas padara cilvēku ļoti iekārojamu.

Kad mēs pirmo reizi skatāmies uz saviem mīļotajiem objektīvi, viņi, gluži pretēji, izrādās nevis dievi, bet nepilnīgi cilvēki, kuri ir pilni ar tumšiem plankumiem, negatīvām īpašībām, kuras mēs negribējām atzīt. Romantiskās mīlestības svētlaime nomainās uz spriedzi un cīņu par varu, kas sarauj saites un iemet mūsu pasauli tumsā un nelaimē.

Romantiku nomaina izdomātas cerības.

Kas ir apzinātas izdomātas cerības? Tradicionālajās savienībās tās lielā mērā ir saistītas ar vecāku attieksmi un uzstādījumiem, un kultūras stereotipiem. Piemēram, vīrietis var uzskatīt, ka viņa izvēlētajai vajadzētu uzņemties lielāko daļu mājas darbu, gatavot ēst, iepirkties, mazgāt veļu, organizēt svētkus, kļūt par “ģimenes kopēju”. Papildus šim standarta komplektam vīrietim būs arī specifiskas prasības, kas atkarīgas no tā, kā viņš tika audzināts. Piemēram, viņš gaidīs, ka svētdienās sieva viņam pagatavos kādas īpašas brokastis, pēc kurām viņi dosies pastaigā pa parku: tā viņa vecāki pavadīja svētdienu, un viņa svētdiena būs neiedomājama bez šīm svarīgajām niansēm.

Tajā pašā laikā sievai ir savas izdomātās cerības, kas bieži vien ir pretrunā ar vīra izdomātajām cerībām. Papildus lielākajai daļai "vīriešu" pienākumiem, laulātajam jāpalīdz ar ēdienu gatavošanu, iepirkšanos un veļas mazgāšanu.

Tāpat kā daudzas mūsdienu sievietes, viņa noteikti vēlas, lai viņš aktīvi piedalītos bērnu audzināšanā. Vai varbūt viņa ieņem vadošu amatu un uzskata, ka viņai un laulāto ir jāmainās lomām.

Turklāt sievietei arī ir cerības un gaidas, kas saistītas ar bērnību. Varbūt nedēļas nogalēs viņai obligāti nepieciešams apmeklēt savus vecākus un pēc tam noorganizēt vakariņas ar radiem.

Ja partneri visas šīs nianses neapspriež iepriekš, tās var kļūt par pastāvīgas nesaprašanās avotu.

Saprotiet, ka cilvēks uzsāk mīlas attiecības nevis lai apmierinātu partnera vajadzības, bet gan lai paaugstinātu savu psiholoģisko un emocionālo labsajūtu.

Romantiskās jūtas norimst, kad partneris cenšas piespiest otru kļūt par savu ideālo vecāku, un neizbēgamā cīņa par varu bieži noved pie hroniska konflikta, paralēlas laulības vai šķiršanās.

Imago attiecību terapija piedāvā pāriem citu iespēju: sadarboties ar viņu neapzinātību, veidojot apzinātas laulības/uzticīgas attiecības, kurās viņi apzināti apmierina viens otra neapmierinātās bērnības vajadzības. Lai sasniegtu šo mērķi, imago terapeiti kā galveno terapeitisko iejaukšanos izmanto trīs posmu strukturētu procesu, ko sauc par pāru imago-dialogu.

Imago dialoga izmantošana atjauno kontaktu un saikni, tādējādi panākot savstarpēju emocionālu un psiholoģisku dziedināšanu, kas galu galā noved pie personības vienotības atjaunošanas.

Personīgās saiknes atjaunošana (kur notika lūzums) rada izpratni par savu iekšējo saikni ar sociālo, evolucionāro un kosmisko līmeni.

Pastāvīgi lietojot, dialogs kļūst par attiecību sastāvdaļu un galu galā pārvēršas par garīgu praksi, pārvēršot apzinātas laulības/uzticīgas attiecības garīgā ceļā.
Mājas lapa